Advan Sport V105

Yokohama, Yüksek Performanslı Spor Otomobiller İçin Yeni “Advan Sport V105” Serisini Geliştirdi

YOKOHAMA’nın global gücünü temsil eden “ADVAN” serisine ait yeni “ADVAN SPORT V105”modeli Şubat ayında piyasaya sunuluyor. Yüksek performanslı premium otomobiller için özel olarak üretilen “ADVAN Sport V105” Mercedes-Benz, Audi, Porsche ve Bentley gibi birçok prestijli performans otomobilinde orijinal fabrika çıkış lastiği olarak kullanılacak.

Lastikten performans ve kalite bekleyenlerin tercihi Yokohama’nın “ADVAN” serisine bir yenisi daha eklendi. Dünyanın en önemli ve prestijli otomobil markalarının tercih ettiği ADVAN serisi lastiklerin sonuncusu olan ADVAN SPORT V105 “daha yüksek hız ve daha fazla konfor” sunuyor. “ADVAN SPORT V103”ün halefi olan “ADVAN Sport V105”, orijinal donanım olarak kullanılan 10 farklı ebada dahil olmak üzere 205/55R16 91V MO’dan 255/30ZR20(92Y)’ye kadar 36 ayrı ebatta satışa sunulacak.

Daha yüksek hız ve daha fazla konfor

Yokohama’nın yüksek performans lastikleri serisinin amiral gemisi olan ADVAN, spor otomobiller için geliştirilmiş, yüksek hız becerisine sahip özel bir lastik. ADVAN, sportif performansı, ıslak zemindeki mükemmel dengesi ve sessiz sürüş keyfi ve konforu nedeniyle spor otomobil üreticilerinin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Yokohama’nın Almanya’nın Nurburgring kentinde yer alan araştırma ve geliştirme merkezinin zorlu test pistinde geliştirilen lastiğin sırt deseni ve bileşenleri daha iyi hale getirildi. Direksiyon hakimiyetini de geliştirmek için, dünya motor sporlarında elde edilen tecrübe ile geliştirilen bir teknoloji kullanılarak ‘’Matrix Body Ply Structure’’ diye adlandırılan bir sırt yapısı oluşturuldu. Modelde sertlik korunurken ağırlık azaltıldı ve bu sayede daha kıvrak ve daha konforlu bir sürüş elde edildi. Özel asimetrik ve yönsüz sırt deseni ıslak zeminlerde yüksek performans sunarken; kuru zeminlerde üstün yol tutuşu sağlıyor. Yere temas yüzeyini kontrol altına alan yeni “Mound Profile” sırt deseni de yine ıslak ve kuru zeminlerde daha fazla yol tutuşu sağlıyor. Sırt desenin içine ve dışına uygulanan asimetrik eğim sessiz bir sürüş sağlanmasına yardımcı oluyor.

Çevre dostu ADVAN Sport V105 MO lastikleri, 2012 yılında lansmanı yapılan A-sınıfı, B-sınıfı ve SL-sınıfı Mercedes otomobillerin yanı sıra, 2011 yılında satışa sunulan CLS ve SLK modellerinde de orijinal ekipman olarak tercih ediliyor. Eski versiyon “ADVAN Sport (V103) lastikleri de Audi S8, A7 ve Q7, Porsche 911 Carrera 4 ve Cayenne ve Bentley Continental markalarında da kullanılıyor.

Yokohama, yüksek güce sahip performans araçları için ADVAN “Sport (V103)”, yeni nesil SUV araçlar için “ADVAN S.T”, sokak sporları için “ADVAN NEOVA AD08”, motor sporları için “ADVAN A050” serisi modeller üretiyor. ADVAN serisinde ayrıca premium konfor ve sessiz sürüş sunan “ADVAN dB” modeli de bulunuyor.

yazan:İsmail Erdal Haber