YAKINDA TÜRKİYE YOLLARINDA

Yeni ultra yüksek performanslı ürüne ek olarak Yokohama, yakıt tasarruflu küresel standart lastik olan BluEarth-Es ES32’yi (BluEarth-Es) kullanıma sundu. Bu ilkbahardan itibaren lastik Avrupa, Asya ve Okyanusya’da başlayıp Ortadoğu ve Latin Amerika pazarlarına aşamalı olarak genişlemek için pazarlama yapacak. Üretici, lastiklerin Japonya, Çin, Hindistan ve Rusya da dahil olmak üzere bazı ülkelerde satılmayacağını belirtti. BluEarth-Es, 235 / 40R18 95W XL’den 175 / 70R13 82T’ye kadar toplam 73 boyutta satışa sunulacak; Genellikle yakıt verimliliği üzerindeki UHP özelliklerinin bir göstergesi olan daha büyük boyutlar, daha az performans odaklı araçlarda bile, daha geniş jant çaplarına sahip lastiklere yönelik eğilime bir cevaptır.

Yokohama, BluEarth-Es’in herhangi bir lastiğin ıslak tutuş, aşınma direnci, dayanıklılık ve yakıt verimliliği gibi dört temel performans özelliklerine sahip dengeli bir paket sunduğunu belirtiyor. Kararlı sürüş performansı ve güvenli kullanım sağlayan geniş, kare, güçlü profilli yeni bir taban yüzü desenine sahiptir. BluEarth-Es, Yokohama Rubber’ın tescilli “nano BLEND” bileşiğini portakal yağı da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden üretiyor. Üretici, bileşimin “yüksek yakıt verimliliği, üstün ıslak kavrama ve aşınma direnci açısından optimum denge” yarattığını söylüyor. Portakal yağı, lastik ve kauçuk arasında en uygun temas alanına neden olacak şekilde lastik kauçuğunu daha esnek hale getiriyor ve böylece eşit olmayan aşınmayı azaltıyor.

BluEarth, hem çevresel performansın, hem de sürücülerin, yolcuların ve çevredeki yaşam ortamlarındaki yüklerin farkına varmak için tasarlanan Yokohama’nın “çevreye, insana ve sosyal açıdan samimi” küresel lastik markası olmuştur. BluEarth-Es, Avrupa’daki bu seriye, BluEarth-A ve bu yaz piyasaya sürülecek CUV’ler ve MPV’ler için geliştirilen yeni grand touring lastiği olan BluEarth RV-02’yi içeren en son eklemelerden biridir.

yazan:İsmail Erdal Haber