Lastik Sırt Bileşenleri ve Lastik Sırt Tasarımı

Lastik sırtı, yol ile temas halinde olan parçasıdır. Lastik sırt tasarımının doğru seçimi, müşteri memnuniyetiyle doğru orantılıdır.

Uygun bir Sırt Tasarımı

Çekişi artırır
Kavramayı artırır
Dayanıklılığı artırır

Lastik sırt tasarımı aynı zamanda şu özellikleri taşır;

Sürüş rahatlığı
Gürültü seviyesi
Yakıt verimliliği

Lameller

Lastik sırtında yer alan blokların içindeki küçük, yarık gibi oluklar, blokların daha fazla hareket etmesini sağlarlar. Bu esneklik, ek bir ısınma kenarı oluşturarak çekiş gücünü artırır. Lameller özellikle buz üzerinde, hafif yağmurda ve çamurda rahatlık sağlar.

Bloklar

Bu bölümler lastik sırtını oluşturur. Lastik sırtı bloklarının işlevi çekişi sağlamaktır.

Sırtlar

Dizilmiş, düz çizgili bloklar çevresel temas şeridi oluştururlar.

Omuz

Manevra sırasında yol ile sürekli temas sağlar. Omuzlar, lastiğin iç ve dış yanakları üzerinde sarılıdır.

Boşluk Oranı

Lastik sırtındaki boş alan miktarıdır. Düşük boşluk oranının olması, kauçuğun yol ile daha fazla temas halinde olduğu anlamına gelir. Yüksek boşluk oranı su tahliye imkanını artırır. Bir lastiğin yüksek veya düşük boşluk oranının ne olup olmayacağı, lastiğin kullanım amacına bağlıdır.

Oluk

Islak yol yüzeylerinde suyu daha iyi tahliye etmek için kullanılır. Lastiği önünden arkasına kadar kanalize etmek, en etkili orantıdır. Olukları dairesel şekilde tasarlamak suyun daha az mesafede kanalize olmasını sağlar.

Lastik Ömrü

Lastik sırtı tasarımının, araştırma ve geliştirme süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bir çok özelliği vardır, bunlardan birkaçı viraj alma gücü, çekiş, istikrar, gürültü ve lastik yapısıdır. Lastik sırt tasarımının estetik görünümü büyük bir faktördür. Birçok tüketicinin lastik satın alırken kararını etkileyen faktör lastiğin görünümüdür.

Asimetrik Lastik Sırt Deseni

Lastiğin deseni, lastiğin yüzeyine göre değişiklik gösterir. Virajlarda istikrarı artırmak için dış kısımda genellikle büyük sırt blokları bulunur. Küçük iç bloklar su transferini sağlar.

Tek Yönlü Lastik Sırt Deseni

Tek yöne dönüşte kolaylığı sağlamak için tasarlanan tek yönlü lastikler yuvarlanma direnciyle düz çizgi ivmesini artırır. Aynı zamanda daha kısa mesafede duruş sağlar.

Simetrik Lastik Sırt Deseni

Lastik sırtının her iki yarısı da aynı tasarıma sahiptir.