Otomobillerde Yakıt Tasarrufu ve Lastik Performansını Arttıracak Faydalı Bilgiler

Araç kullanım maliyetleri sürücüler için önemli bir bedel oluşturmaktadır. Yokohama harcadığınız parada tasarruf ettirecek, lastik enerji verimliliğini optimize edecek ve lastik ömrünü uzatacak birkaç özel ipucu verecektir.

Eğer çok yetenekli olup beyzbolda her oyunda “Üçlü Oyun” yapabilseydiniz ünlü olabileceğiniz gibi büyük ihtimalle de zengin biri olurdunuz.

Lastik performansındaki “Üçlü Oyun” ise “Lastik Şişirme”dir.

Lastiklerinizde doğru hava basıncı kullanarak yakıt faturalarınızı düşürebilir, lastiklerinizin kullanım ömrünü binlerce kilometre uzatabilirsiniz.

Doğru 1:

Günümüzde standart bir araç için satın aldığınız her 160 TL’lik yakıtın 20-32 TL tutarlık bölümü aracı hareket ettirmektedir.

Doğru 2:

Günümüzde standart bir lastik için satın aldığınız her 160 TL’lik yakıtın 6,6-11,2 TL tutarlık bölümü bu lastikler tarafından bir şekilde kullanılmaktadır.

Doğru 3:

8 Bar’lık düşük lastik hava basıncı bir depoluk yakıtın %2 kadar azalmasına, lastik ömrünü %15’e kadar azalmasına, karbon dioksit salınımının artmasına ve lastiğin yorgunluk derecesini arttırarak lastik ömrünün azalmasına yol açar.

Yakıt Tasarrufu İçin Ek Bilgiler

Belirlenen hız limitleri dahilinde dengeli sürüş şehir içinde %5 ve şehir dışında %33 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

Aracınızdaki 50 kg fazlalığı azaltmanız (takım çantası, spor malzemeleri gibi) %1 ile %2 arasında yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Bakım Kalemleri                 Yakıt Tasarrufuna katkısı
Temiz Hava Filtresi              Yaklaşık %10 katkı
Düzenli Bakım                       Yaklaşık %4 katkı
Doğru Tekerlek Ayarları      Yaklaşık %3 katkı
Temiz Motor Yağı                  Yaklaşık %1-%2 katkı

Doğru hava basıncı değerleri aracınızda veya kullanım kılavuzunda gösterilmiştir. Her ay aracınızın lastikleri soğuk iken hava basıncınızı kontrol ediniz ve doğru değerlere göre basıncı ayarlayınız. Hava basıncının nasıl kontrol edileceğini öğrenmek veya orjinal ekipman lastiklerinizin ebatlarını değiştirdiyseniz lütfen size en yakın Yokohama bayisini ziyaret ediniz.