Yokohama Lastik Yapım Aşaması

Lastik üretiminde kullanılan süreçlerle ilgili terminolojilere aşina olmayabilirsiniz. Lastik endüstrisine özgü terimlerin tanımları vardır.

Dahili Mikser

Dahili mikser; lastik üretiminde kullanılan tüm kauçuk bileşikleri içine alan petrol, kauçuk ve kimyasalları karıştırmak için kullanılan büyük, çok katlı, kapalı bir mikserdir.

Topuk Kaplama

Bu proseste topuk bölümü oluşturulur. Topuk teli, kauçuk ile kaplandıktan sonra, daire şeklindeki formunu alması için topuk montaj bölümünde sarılır.

Takvimleme

Takvimleme, lastik üretiminde çelik veya kumaşın kauçuk ile kaplandığı bir süreçtir. Çelik kemer, lastik katları, katların kapakları ve kenar kayış kapakları takvimleme sürecinde üretilmektedir. İki büyük silindirin arasına çelik veya kumaş yerleştirilir. Silindirler arasında kaplanan malzemenin alt ve üst kısmına kauçuk eklenir. Malzeme silindirleri ile birlikte hareket ettikçe oluşan basınç, çelik veya kumaşa nüfuz etmek ve yapışmak için kauçuğu zorlar.

Sertleştirme

Sertleştirme, yeşil lastiğin bileşenlerinin bir araya getirildiği, lastiğin sertleştirilmesinden önce hazırlandığı bir süreçtir. Sertleştirme, lastik için hazırlanan tüm kauçukları bir araya getirir. Lastiğin yüzey tasarımı ve yanakları sertleştirme işlemi sırasında lastik üzerinde işlenir.

Sıkma / Ekstrüzyon

Ekstrüzyon, sert kauçuk üretimi için kullanılan bir süreçtir. Lastik sırtı, yanaklar ve topuk dolguları, ekstruderler kullanılarak üretilmektedir. Ekstrüzyona örnek, pasta süslemedir. Dekoratör, pastayı süslemek, farklı şekiller elde etmek amacıyla şekillendirdiği uç ile kremayı sıkar. Dekoratör kremayı ektrüzyon etmiş olur.